• “Czy to co robisz ma sens?”

     • Odpowiedzi szukała młodzież, a wśród niej nasi uczniowie podczas wczorajszego spotkania w wielickiej Mediatece. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu przeciwdziałania przyczynom przestępczości wśród młodzieży. Był to rodzaj konferencji na temat drogi życia z pasją, przeplatany wykonywanymi na żywo autorskimi utworami muzycznymi Arkadio.
      Omawiany był również szeroko temat przemocy oraz wchodzenia w konflikty z prawem w odpowiedzi na oczekiwania środowiska.

       

       

       

       

      +2

      0

      Liczba odbiorców

      0

      Aktywność

      Promuj post

      Lubię to!

      Komentarz

      Udostępnij

     • Bieszczadzkie klimaty na szkolnej wycieczce

     • Nasi uczniowie, pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią, wrócili z weekendowej wycieczki w Rajskiej Dolinie.
      Bo gdzie, jak nie na "krańcu świata" w Bieszczadach, można złapać chwile wytchnienia od codziennej pracy.

      Wędrowali niebieskim szlakiem z Wołosatego przez najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę, do Ustrzyk Górnych.

      Z dala od ludzkich osad, w towarzystwie mieszkańców Sanu, płynęli pontonami  zapatrzeni w górujące nad korytem rzeki pasma górskie. 

      Sporą dawkę ruchu dostarczyła gra terenowa, po wysiedlonej w trakcie Akcji Wisła Studennym oraz zajęcia survivalowe i nauka jazdy na quadzie.

      Wspólnie spędzony czas w takich okolicznościach i atmosferze to chwile wytchnienia przed zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego.

      galeria na naszym FB

     • Nauczycielskie zadanie Kościoła

     • Wojciech Popławski laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego.

      We wtorek 31 maja w Warszawie, odbył się finałowy etap Konkursu Ogólnopolskiego Prawa Kanonicznego, w którym udział wzięło 176 uczestników z całej Polski, a wśród nich dwóch naszych uczniów - Gabriel Jawor i Wojciech Popławski.

      Temat tegorocznego konkursu było "Nauczycielskie zadanie Kościoła", które pozwala na zgłębienie treści wychowania chrześcijańskiego, głoszenie Słowa Bożego, nauczanie katechetyczne szkolne i akademickie oraz misyjną działalność Kościoła i środki społecznego przekazu.

      Tematy niezwykle ważne dla młodego człowieka, który poprzez wychowanie chrześcijańskie buduje swoją relację z Chrystusem i swoim życiem głosi Ewangelię społeczeństwu, w którym żyje.

      W gronie laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu znalazł się Wojtek Popławski, czym uzyskał sobie prawo do indeksu na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

      Gratulacje - jesteśmy dumni :)   

     • Uroczyste pożegnanie trzecioklasistów

     • 22 maja 2022 pożegnaliśmy kolejny rocznik absolwentów naszego liceum. 
      Uroczystość rozpoczęła o godz. 11 msza święta w kaplicy, na której wspólnie modlili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. 

      Niewątpliwie wyjątkową chwilą było wręczenie świadectw na auli, poprzedzone przygotowanym przez uczniów "posiedzeniem Trybunału Inkwizycyjnego" w sprawie absolwentów, jak na model procesu inkwizycyjnego przystało - ściśle tajne:). 

      Nie zabrakło także chwil wzruszenia, podziękowań dla wychowawcy, nauczycieli,
      Rektora i Prefekta za opiekę, naukę i wychowanie przez ostatnie trzy lata.

      Uroczystość pożegnania trzecioklasistów zakończył "niedzielny obiad" ze wspomnieniami dobrych chwil, spędzonych we wspólnym gronie, ale i tych trudnych związanych z sytuacją nauki zdalnej. 

      Zaczynacie podążać ścieżką dorosłego życia. Życia, które czasem jest ciekawe, szczęśliwe, ale bywa również trudne i wymaga podejmowania ważnych decyzji. 
      Niech będzie ono dla Was pozytywnym doświadczeniem.

      "Zbierajcie okruszyny szczęścia, a one dadzą Wam chleb zadowolenia”.

       

     • Sobotnia wyprawa do Ziemi Sądeckiej

     • To był maj, pachniała... Ziemia Sądecka.
      Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Klasztor Sióstr Klarysek i Ołtarz Papieski w Starym Sączu, oraz Klasztor Franciszkanów pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie.

      „Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny
      a także za to że pozwoliłeś mi w niewysłowionej dobroci Twojej być w miejscach które nie były miejscami mojej codziennej udręki
      ...a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze i bez wybaczenia"

      Z. Herbert

     • "Kłamstwo" - niezgoda, łzy i ludzkie tragedie.

     • Pamiętaj, Trufi, kłamstwo jest początkiem wszystkich grzechów - te słowa rozpoczynają spektakl, który obejrzeliśmy wczorajszego wieczoru.

      "Kłamstwo" - niezgoda, łzy i ludzkie tragedie.

      Polecamy sztukę wspólnoty Ziemi Boga, wystawianą na deskach sceny salezjańskiej. To trzy historie w trzech aktach, które skłaniają do pytań o ocenę moralną ukrywania niewygodnej prawdy i kłamstwa w "dobrych intencjach".

     • Matura 2022 w naszym Liceum rozpoczęta

     • W tym tygodniu egzamin dojrzałości tradycyjnie rozpoczął język polski, jutro pisemna matematyka, a w piątek język angielski. Egzamin maturalny w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym zostanie przeprowadzony od 4 do 23 maja 2022 r.

      Módlcie się za maturzystów, za wyniki prac, za ich przyszłość.

      Módlcie się zawsze i wszędzie.

     • Rekrutacja trwa...

     • Klasy o profilu humanistycznym z rozszerzonymi przedmiotami: język polski, historia, geografia, liczą maksymalnie 15 uczniów.

      Czesne obejmuje naukę w Liceum, opiekę z mieszkaniem w internacie i 4 posiłki dziennie.

      Zgłoś swoją kandydaturę podając imię i nazwisko, adres do korespondencji oraz numer kontaktowy

      na nasz adres: 𝗻𝘀𝗱@𝗼𝗳𝗺.𝗸𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄.𝗽𝗹

      Drogą elektroniczną prześlemy do Ciebie wymagane dokumenty.

      Więcej informacji https://www.franciszkanie.edu.pl/a/rekrutacja-20222023

     • Rekolekcje wielkopostne

     • Owocnie i po Bożemu przeżyliśmy ten wyjątkowy czas. W piątek po Eucharystii z Nieszporami wspólnie z Jezusem przeżywaliśmy Drogę Krzyżową w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego. Następnego dnia po Jutrzni wyruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanym, następnie do Pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach. Wspólne modlitwy to czas potrzebny do budowania relacji z Bogiem, a przez to budowania relacji z ludźmi. To czas do przemodlenia swoich uczuć, emocji, pragnień i lęków w Sakramencie Pokuty. Rekolekcje wielkopostne w Dursztynie pozwoliły nam na skupienie i modlitwę w ciszy, na duchowy odpoczynek i refleksję.

     • Gabriel Jawor Stypendystą MEiN

     • 24 marca w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się uroczyste  wręczenie dyplomów dla małopolskich Stypendystów w roku szkolnym 2021/2022. 
      Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. 

      W tym roku stypendium to odebrał nasz najlepszy uczeń  Gabriel JaworDzięki wsparciu finansowemu  może rozwijać swoje zdolności poprzez udział w dodatkowych płatnych kursach i szkoleniach organizowanych poza szkołą. Może również zakupić niezbędne do rozwoju osobistego pomoce naukowe. Stypendium dla Gabriela jest wynikiem jego ciężkiej i systematycznej pracy.

      Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Matura próbna - pierwsze emocje.

     • Próbny, pisemny egzamin dojrzałości w ubiegłym tygodniu był testem wiedzy i umiejętności naszych maturzystów przed majowym sprawdzianem.

      Język polski, matematyka, język angielski i przedmioty dodatkowe odbywały się na dwóch poziomach trudności (podstawowy i rozszerzonym).

      Ocena stanu wiedzy jest istotną informacją nie tylko dla samych uczniów, ale także dla nauczycieli - co pozwoli na uzupełnienie wiadomości, które mogą być przydatne w maju.

     • Dzień skupienia

     • Miniona sobota była dla uczniów naszej szkoły czasem modlitwy i ciszy oddzielonej od codzienności.

      Uczestniczyli w Konferencji w WSD Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspólnie modlili się na Mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Koronki do Bożego Miłosierdzia. Po Południu, w otoczeniu malowniczo położonych kapic odbyła się Droga Krzyżowa. 

      Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie 

      Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył

     • Spotkanie z o. Augustinem Gomezem RC

     • Misjonarz z Meksyku

      W środę uczniowie naszej szkoły spotkali się na konferencji z o. Augustinem Gomezem RC - misjonarzem z Meksyku pracującym w Polsce. Mieli okazję zobaczyć jak wygląda jego praca. Zostali zaproszeni do misji w Rumunii, które odbędą się od 9 do 16 kwietnia.

      Tego samego dnia ochotnicy, współpracując z Ojcem Augustinem, pracowali jako wolontariusze pomagając uchodźcom z Ukrainy na dworcu głównym PKP w Krakowie. Rozdawali wodę, kanapki i udzielali doraźnej pomocy.

     • Olimpiada Znajomości Afryki.

     • W sobotę w Krakowie odbył się etap okręgowy Olimpiady Znajomości Afryki w którym brało udział 2 naszych uczniów: Remigiusz i Gabriel z klasy III.

      Trzymamy kciuki za dostanie się do finału! :)

     • Misterium Męki Pańskiej.

     • W niedzielne popołudnie mieliśmy okazję zobaczyć ,,Misterium Męki Pańskiej" na scenie salezjańskiej w Krakowie, które zostało przygotowane przez Salezjan wraz z zespołem ,,Ziemia Boga". Reżyserem po raz kolejny jest Marcin Kobierski.

      Tematem przewodnim był sakrament pokuty i pojednania abyśmy się zastanowili w jaki sposób traktujemy sakrament spowiedzi.

      Serdecznie polecamy!

     • Pomoc uczniów dla uchodźców z Ukrainy.

     • Wczoraj grupa uczniów udała się do miejscowości Grabie, gdzie mieści się ośrodek Braci Samarytan, do którego w najbliższym czasie wprowadzą się uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Uczniowie pomagali w uporządkowaniu mieszkań i pomieszczeń. Po kilku godzinach pracy wrócili do Kolegium zmęczeni, ale szczęśliwi. Większość wolontariuszy wyraziła ponowną chęć pomocy.

     • ,,Nędzarz i Madame".

     • W sobotę byliśmy w Wielickiej Mediatece na filmie pt. ,,Nędzarz i Madame”, który ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

  • Kontakt

   • Prywatne Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów (OFM) w Wieliczce
   • (+12) 278 21 72 (+48) 665 450 450
   • ul. Brata Alojzego Kosiby 31, 32-020 Wieliczka 32-020 Wieliczka Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Śledź nas