• Jaka powinna być średnia z przedmiotów i liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty, aby mieć spore szanse na dostanie się do kolegium?

     o. Krzysztof Bobak: Składową punktów decydujących o przyjęciu do naszej szkoły są punkty z egzaminu ósmoklasisty, punkty za oceny z wybranych przedmiotów i punkty z rozmowy wstępnej do szkoły. Szczegóły co do punktów przesyłamy zawsze kandydatom do szkoły na ich adres domowy lub e-mailowy. Najważniejsze jest jednak to, chcieć chodzić do tego typu szkoły jak nasza.

      

     Czy aby dostać się do Kolegium trzeba pisać język na egzaminie z rozszerzeniem?

     o. Krzysztof Bobak: Wpływ na rekrutację do Kolegium mają wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny z wybranych przedmiotów na świadectwie szkolnym i rozmowa wstępna. Egzamin z języka obcego wystarczy na poziomie podstawowym.

      

     Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy dużo osób jest odrzucanych podczas rekrutacji, i czy gdy ma się powyżej 80 punktów to szanse na przyjęcie do szkoły są duże? Pozdrawiam!

     o. Krzysztof Bobak: Staramy się przyjmować wszystkich kandydatów, którzy chcą uczyć się w naszej szkole. Jeśli komuś nie uda się przekroczyć pułapu rekrutacyjnego, wówczas jest przyjmowany do szkoły warunkowo i musi się wykazać pilnością w pierwszym semestrze nauki.

      

     Czy dużo jest chętnych na jedno miejsce i czy ciężko jest się dostać do waszego liceum?

     o. Krzysztof Bobak: Na razie trudno jest powiedzieć jak dużo będzie chętnych, gdyż rekrutacja do szkoły dopiero się rozpoczęła. Na pewno łatwiej jest się dostać do szkoły niż się w niej utrzymać, gdyż staramy się, na miarę naszych możliwości przyjąć prawie wszystkich chętnych.

      

     Czy szkoła posiada profile nauczania? Jeśli tak, to jakie?

     o. Krzysztof Bobak: Nasza szkoła to liceum ogólnokształcące o profilu humanistycznym z rozszerzonymi przedmiotami: j. polski, historia i geografia.

      

     Ile wynosi opłata za szkołę?

     o. Krzysztof Bobak: Czesne za szkołę i internat wynosi 500 zł miesięcznie i jest ono jednym z najniższych w Polsce.

     Aktualizacja: od września 2022 r. czesne będzie wynosić 600 zł miesięcznie.

      

     Sześć Boże, nie mogę znaleźć informacji na temat wysokości czesnego. Proszę również o informację jaka jest forma płatności: miesięczna, semestralna czy roczna? Jakie występują koszty dodatkowe prócz czesnego. Bóg zapłać za odpowiedź.

     o. Krzysztof Bobak: Czesne za szkołę, internat z 4 posiłkami dziennie wynosi 500 zł za każdy miesiąc roku. Dodatkowo, co miesiąc uczniowie odkładają sobie 20 zł na wyjścia do teatru, kina i muzeum oraz 20 zł na wycieczkę klasową na koniec roku tak, aby nie nadwyrężać jednorazowo budżetu domowego. Jeśli sytuacja finansowa rodziny jest trudna, wtedy indywidualnie rozmawia się z dyrektorem na temat miesięcznego czesnego.

     Aktualizacja: od września 2022 r. czesne będzie wynosić 600 zł miesięcznie.

      

     Internaty szkolne mają w swoim składzie stołówkę, rozumiem że Wasz też ma. Czy cena 500 zł. miesięcznie za pobyt zawiera całodzienne wyżywienie?

     o. Krzysztof Bobak: Nasza szkoła posiada stołówkę i jest to już wliczone w koszt czesnego.

      

     Chciałbym się dowiedzieć czego można się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej z Języka Polskiego, Historii i Religi, która odbędzie się w czerwcu?

     o. Krzysztof Bobak: Rozmowy wstępne mają dla nas charakter informacyjny jeśli chodzi o poziom zdobytej wiedzy na etapie szkoły podstawowej, więc nie pytamy o nic ponad to, co było w szkole podstawowej.

      

     Czy jest możliwość uczenia się w Kolegium rozszerzonej biologii, chemii, fizyki?

     o. Krzysztof Bobak: W naszej szkole prowadzimy zajęcia na poziomie rozszerzonym tylko z języka polskiego, historii i geografii.

      

     Czy jest możliwość zwiedzania kolegium w trakcie roku szkolnego?

     o. Krzysztof Bobak: Jak najbardziej, zawsze można przyjechać i zobaczyć nasze kolegium po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

      

     Witam. Czy podczas nauki w kolegium można uczęszczać do szkoły językowej bądź na korepetycje z j. francuskiego w ciągu tygodnia, jeżeli te zajęcia nie będą kolidowały z zajęciami w kolegium? Czy zajęcia te mogły by się odbywać w Krakowie?

     o. Krzysztof Bobak: Tak, są uczniowie którzy korzystają z korepetycji językowych zwłaszcza przed maturą. Na naszej ulicy znajduje się również prywatna szkoła języków obcych, do której uczniowie też czasami uczęszczali.

      

     Czy w czasie wolnym uczniowie mają możliwość wyjazdów na zajęcia dodatkowe np. teatralne, taneczne, sportowe lub muzyczne do Krakowa? Nawet gdy odbywają się one w ciągu tygodnia.

     o. Krzysztof Bobak: Tak, jeśli te zajęcia nie kolidują z zajęciami szkolnymi i obowiązkami w kolegium. Jest uczeń, który chodzi w Krakowie do szkoły muzycznej i jest w stanie pogodzić swoje obowiązki.

      

     Szczęść Boże. Czy w internacie można korzystać z laptopa, ale bez internetu? Potrzebuję laptopa do komponowania muzyki, a nie chciałbym porzucać mojej pasji.

     o. Krzysztof Bobak: Uczniowie w naszym kolegium posiadają swoje osobiste komputery. W każdym pokoju jest również dostęp do bezpiecznego internetu. Z tych rzeczy można korzystać w czasie wolnym od zajęć.

      

     Czy istnieje możliwość przepisania się z innej szkoły do Liceum Ojców Franciszkanów?

     o. Krzysztof Bobak: Jeżeli jest to liceum i nie masz skończonych osiemnastu lat, to nie ma żadnego problemu z przejściem do naszej szkoły.

      

     Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda organizacja pracy podczas weekendów. Czy uczniowie mają na przykład możliwość pojechania w sobotę do Krakowa na zakupy?

     o. Krzysztof Bobak: Weekend to czas, który uczniowie poświęcają na codzienne obowiązki jak i również jest to czas na odpoczynek, relaks i możliwość wyjazdu do Krakowa na zakupy, do kina itp.

      

     Szczęść Boże! Na ulotce szkolnej napisane jest, że w ciągu roku szkolnego organizowane są wycieczki poza granice naszego kraju. Czy rzeczywiście tak jest? Jaki jest koszt takiego wyjazdu? Pozdrawiam.

     o. Krzysztof Bobak: Tak, co roku istnieje możliwość wyjazdu w dwóch terminach wakacyjnych śladami św. Franciszka do Włoch. W tym roku grono pedagogiczne naszej szkoły brało udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Również poszczególne klasy mają taką możliwość. Byliśmy na trzydniowym wyjeździe w Słowackim Raju na Słowacji, a w przyszłym roku klasa I i II wybiera się na Ukrainę. Koszt wyjazdów zawsze jest uzależniony od kursu euro.

      

     Szczęść Boże! Czy Dyrekcja Kolegium ma w planach poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o klasy o profilu mat.-fiz. i biol.-chem.? Mam syna w gimnazjum, który jest zainteresowany nauką w Kolegium, ale właśnie kl. o tych profilach. Pozdrawiam!

     o. Krzysztof Bobak: Nasza szkoła ze względu na jej charakter zawsze posiadała kierunek humanistyczny. Na dzień dzisiejszy nie mamy takich możliwości aby otworzyć dodatkowe profile. Jednak ze względu na indywidualne podejście do ucznia przygotowujemy również do matury uczniów chcących zdawać egzaminy z przedmiotów ścisłych.

      

     Witam czy podczas mieszkania w internacie uczniowie mają możliwość korzystania z zajęć i kursów dodatkowych organizowanych przez uczelnie wyższe?

     o. Krzysztof Bobak: Jeśli zajęcia nie kolidują z obowiązkami w szkole i internacie, to nasi uczniowie korzystają z takich możliwości.

      

     Czy będąc uczniem kolegium można iść na dyskotekę i wrócić po godz. 22.00?

     o. Krzysztof Bobak: Uczniowie naszej szkoły mogą brać udział w dyskotekach do godz. 22.00, o ile nie jest to piątek. Jak powszechnie wiadomo na świecie cisza nocna obowiązuje w godzinach nocnych od 22 do 6 rano, więc wydaje mi się, że na tym etapie powroty młodzieży do domu powinny być zawsze ustalone do godz. 22.00.

      

     Ilu osobowe pokoje posiada kolegium dla swoich uczniów?

     o. Krzysztof Bobak: Kolegium dysponuje jedno i dwuosobowymi pokojami dla uczniów z dostępem do internetu i wewnętrzną siecią telefoniczną.

      

     Czy internat jest otwarty także w każdy weekend?

     o. Krzysztof Bobak: Tak. Nasz internat działa cały czas podczas roku szkolnego. Również w soboty i niedziele, gdyż są w naszej szkole uczniowie z różnych stron Polski czy z innych krajów i nie mają możliwości wyjazdu na każdy weekend.

      

     Czy Kolegium jest Niższym Seminarium Duchownym?

     o. Krzysztof Bobak: Tak, nasze Kolegium ma nadal charakter Niższego Seminarium Duchownego, gdyż ma to być czas poszukiwania i utwierdzenia się w życiowej drodze swojego powołania. W naszym Kolegium uczą się chłopcy którzy myślą o życiu kapłańskim, ale i również ci, którzy swoje życiowe plany łączą z życiem świeckim.

      

     Czy jako uczeń w liceum mógłbym mieć swój motor by móc dojechać np. do miasta?

     o. Krzysztof Bobak: Nasze Kolegium mieści się prawie w centrum miasta, więc ciężko tu mówić o konieczności dojazdu do miasta, ale jeśli rodzice się zgodzą a wyniki w nauce będą zadowalające, to myślę że można się nad tym poważnie zastanowić.

      

     Czy szkoła daje możliwość poznania innych zakonów lub zgromadzeń zakonnych (spotkania itp.) czy może trzeba to robić na własną rękę?

     o. Krzysztof Bobak: W naszej szkole staramy się towarzyszyć wszystkim uczniom w rozeznawaniu drogi swojego życiowego powołania, ale tak naprawdę nie jest to możliwe aby dla wszystkich organizować wspólne spotkania z poszczególnymi zgromadzeniami zakonnymi, aby ukazać ich charyzmat i duchowość. My ze swej strony jako franciszkanie staramy się właśnie w charyzmacie i duchu św. Franciszka wychowywać naszą młodzież.

      

     Czy uczeń kolegium może używać swojego netbooka?

     o. Krzysztof Bobak: Uczniowie w szkole za zgodą wychowawców mogą korzystać ze swoich prywatnych komputerów.

      

     Czy w Kolegium jest całodobowy internet?

     o. Krzysztof Bobak: Uczniowie naszego Kolegium mają możliwość korzystania z internetu w swoich pokojach codziennie w czasie wolnym od 14.00 do 16.00 i od 18.00 do 20.00.

      

     Czy można korzystać z internetu po godzinie 22.00, mając własny komputer i dostęp do sieci komercyjnej?

     o. Krzysztof Bobak: W internacie jest wyznaczony czas na korzystanie z sieci internetowej w czasie wolnym. W każdym pokoju jest gniazdo internetowe, więc nie ma takiej potrzeby aby płacić jeszcze za internet bezprzewodowy.

      

     Czy uczeń kolegium może uczyć się równolegle w szkole muzycznej?

     o. Krzysztof Bobak: Jeśli nie koliduje to z lekcjami w szkole i nie jest powodem braku czasu na naukę i dodatkowe zajęcia w kolegium to oczywiście taka możliwość istnieje. Mieliśmy ucznia, który chodził do szkoły muzycznej w Krakowie.

      

     Czy w kolegium uczą się także dziewczyny?

     o. Krzysztof Bobak: Nasze kolegium to ponadpodstawowa szkoła męska, więc uczęszczają do niej wyłącznie chłopcy, którzy jednocześnie mieszkają w internacie. Wiem jednak, że tego typu szkoły jak nasza, ale dla dziewcząt prowadzą żeńskie zgromadzenia zakonne.

      

     Czy w kolegium mogę mieć dziewczynę?

     o. Krzysztof Bobak: Uczniowie naszej szkoły zwłaszcza Ci, którzy nie myślą o życiu kapłańskim i zakonnym, mają swoje sympatie i niczemu to nie przeszkadza by być uczniem naszej szkoły.

      

     Czy jest możliwość przyjęcia do szkoły osoby, która jest niewierząca?

     o. Krzysztof Bobak: Nie ma takiej możliwości, gdyż nasza szkoła jest szkoła katolicką w której uczą się osoby ochrzczone, wierzące i praktykujące.

      

     Czy każdego roku uczniowie wybierają drogę życia zakonnego? Jeśli tak to ilu? Są to głównie franciszkanie czy może uczniowie wybierają inne zgromadzenia i zakony?

     o. Krzysztof Bobak: Każdego roku kilku absolwentów naszej szkoły wybiera drogę życia kapłańskiego i zakonnego. Jest to indywidualna decyzja każdego z nich. Część z nich wybiera drogę życia zakonnego w zakonie św. Franciszka. Są też i tacy którzy wybierają inne zgromadzenia zakonne lub seminaria diecezjalne.

      

  • Kontakt

   • Prywatne Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów (OFM) w Wieliczce
   • (+12) 278 21 72 (+48) 665 450 450
   • ul. Brata Alojzego Kosiby 31, 32-020 Wieliczka 32-020 Wieliczka Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Śledź nas