Wycieczka klasy III do Warszawy.

Wycieczka klasy III do Warszawy.

W czwartek 3 października, uczniowie klasy trzeciej po godzinie 17 wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy naszego kraju rozpoczęli w piątek od Muzeum Powstania Warszawskiego. Czas okupacji, wybuch powstania, ulotki, maszyny drukarskie oraz m.in. pokazane codziennie życie w powstańczej Warszawie zostało bardzo dokładnie pokazane i omówione przez wspaniałego przewodnika. Niezwykle ciekawe ekspozycje, które wykorzystują efekty multimedialne takie jak zdjęcia i kroniki filmowe, przybliżyły wszystkim uczniom powstańczą rzeczywistość.

Następnie udali się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który znajduje się na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej i pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r. Muzeum poświęcone uczestnikom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, jak i późniejszej antykomunistycznej opozycji pokazuje prawdziwą historię walczących oraz skłania do refleksji na temat polskiego patriotyzmu.

Po długim zwiedzaniu nastąpiła przerwa na posiłek, po którym uczniowie mieli okazję zobaczyć Pałac Prezydencki. W środku budynku, w znanej Sali Kolumnowej zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcia, a także udało się zwiedzić inne luksusowe wnętrza, w tym słynny Okrągły Stół, wykorzystywany w 1989 roku podczas negocjacji.

W sobotę o godzinie 9 odbyła się Msza św. w Kościele św. Stanisława Kostki, podczas której Słowo Boże wygłosił dyrektor szkoły, o. Krzysztof Bobak. Po nabożeństwie wszyscy rozpoczęli zwiedzanie Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, które znajduje się w podziemiach Kościoła. Sale poukładane etapami pokazują historię Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz działania Służb Bezpieczeństwa. W środku znajduje się też wiele cennych pamiątek po zamordowanym błogosławionym ks. Jerzym, takie jak np. koszula, spodnie i buty w których został znaleziony po śmierci w 1984 roku.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć Pałacu Kultury i Nauki, gdzie uczniowie podziwiali panoramę Warszawy. Kolejnym punktem był Stadion Narodowy w którym odbywał się piknik wojskowy. Żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej prezentowali swoje pojazdy, a także wyposażenie indywidualne żołnierzy. Każdy mógł zapoznać się również ze sprzętem Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. Następnie wszyscy udali się na Starówkę po której zwiedzili Katedrę Garnizonową Wojska Polskiego. W jej podziemiach znajduje się muzeum, które opowiada historię duszpasterstwa wojskowego od czasów Mieszka I do dnia dzisiejszego.

Słynne Łazienki Królewskie zaprezentowały się w pięknych kolorach jesieni, a podczas długiego spaceru uczniowie mogli zobaczyć Pałac na Wyspie, pomnik Fryderyka Chopina oraz Pałac Belwederski. Wieczorem w Parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej odbył się koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry zespołu ,,Mazowsze”, który został zorganizowany w 75 rocznicę Powstania Warszawskiego.

W niedzielę o godzinie 8 rano każdy uczestniczył we Mszy św. w Kościele, po której odbyło się zwiedzanie studia telewizyjnego TVP. Uczniowie poznali jak wygląda realizacja cotygodniowej audycji nadawanej na żywo pt. ,,Między Ziemią, a Niebem”, którą prowadził Grzegorz Miśtal. Na koniec pobytu w telewizji zrobiono pamiątkowe zdjęcie z prowadzącym.

O godzinie 14 cała klasa z wychowawczynią i dyrektorem szkoły wyruszyła w drogę powrotną do Kolegium w Wieliczce.