Kolegium św. Antoniego i bł. Krystyna w WieliczceFranciszkanie.edu.pl

Prywatne
Liceum Ogólnokształcące
Franciszkanów w Wieliczce

Aktualności

Aktualności

więcej

Dzień Nauczyciela

17.10.2018
16 października br. społeczność naszej szkoły świętowała Dzień nauczyciela. W tym dniu, cieszyliśmy się obecnością nie tylko obecnie pracujących w murach Kolegium nauczycieli, ale także tych, którzy w tej chwili są już na emeryturze. Była to dobra okazja do podziękowań za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodego pokolenia, zwłaszcza tym spośród profesorów, którzy pracują z nami już 25 lat. Spotkanie rozpoczęliśmy występem artystycznym, przygotowanym przez uczniów. Następnie udaliśmy się na dziękczynną Eucharystię do naszego kościoła parafialnego. W końcu spotkaliśmy się na luźnych rozmowach i wspomnieniach podczas kolacji w kolegiackim refektarzu.
więcej

Obchody 40. rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową

16.10.2018
Dziś, w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Centrum Jana Pawła II w Krakowie miała miejsce Msza Święta dziękczynna za pontyfikat naszego wielkiego Rodaka. Uroczystości na Białych Morzach zebrały wokół ołtarza Episkopat Polski oraz przedtsawicieli najwyższych władz państwowych. Brały w nich także udział przedstawiciele szkół, którym patronuje święty Jan Paweł II, a także pobliskie szkoły katolickie. Również nasza delegacja reprezentowała Kolegium Franciszkańskie podczas wspomnianych obchodów.
więcej

XVIII Dzień Papieski

14.10.2018
Dziś w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie przeżywamy XVIII już Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa". Z tej też okazji przeprowadzana jest także przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny dla ubogiej młodzieży Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Także i nasi uczniowie zaangażowali się w kwestę na ten cel w sąsiadującej z Kolegium parafii. Liczymy na życzliwość wiernych :D
więcej

Koncert w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża

13.10.2018
Dziś wieczorem jeszcze, w ramach dnia skupienia, uczestniczyliśmy w multimedialnym widowisku "Święty z Wadowic - Jan Paweł II". Wydarzenie upamiętniające 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża zebrało w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto w Wieliczce mnóstwo utalentowanych artystów. Na scenie wystąpili między innymi: Kuba Badach, Czesław Mozil, Natalia Niemen, Justyna Reczeniedi oraz Magda Steczkowska. Spektakl był próbą "ukazania świętości Karola Wojtyły - żywej, prawdziwej i pełnej mocy". I chyba się udało - Solne Miasto było wypełnione po brzegi! :D
więcej

Dzień Skupienia

13.10.2018
W 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową - świętego już - papieża Jana Pawła II, nasz pierwszy w tym roku szkolnym dzień skupienia przeżywaliśmy w miejscu szczególnie związanym z naszym Wielkim Rodakiem. Za pozwoleniem metropolity krakowskiego, Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, konferencji o. Łukasza wysłuchaliśmy w kaplicy biskupów krakowskich. Dalszą cześć skupienia przeżywaliśmy w Centrum Jana Pawła II. W podziemnej kaplicy kapłańskiej uczestniczyliśmy w Adoracji Najświętszego Sakramentu a także Ofierze Eucharystycznej. Był także czas wolny na indywidualne zwiedzanie Centrum oraz posiłek. Jak mówią "nie samym chlebem żyje człowiek". :)
więcej

Wieczór filmowy

12.10.2018
Trzeba przyzanać, że póki co atrakcji nam nie brakuje. W środę teatr, a dziś... a dziś kino. Wieczorową porą nasi wychowawcy zabrali nas wszystkich na seans filmowy do Cinema City przy krakowskiej zakopiance. Film mogliśmy wybrać sobie sami. Decyzją głosowania wygrała ekranizacja "Źle się dzieje w El Royal", o siedmiorga w zasadzie zupełnie obcych sobie ludzi, skrywających mroczną tajemnice. Łączy ich jedno - noc spędzona w tym samym hotelu i mordercza próba ocalenia życia :) Polecamy!
więcej

Wieczór w Teatrze Stu

11.10.2018
Wczorajszy wieczór upłynął nam wyjątkowo kulturalnie :D W godzinach wieczornych nasi uczniowie, w towarzystwie pięknych Pań Profesor zasiedli na widowni krakowskiego Teatru Stu. Sztuka "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Pluskoty okazała się być nietuzinkową komedią. Niemal wszyscy zachwycali się zwłaszcza drugą odsłoną widowiska, bardziej komiczną i zawiłą. Dobrze czasem z boku popatrzeć na animozje miłosne młodych bohaterów i nieubłagane, ale i przebiegłe próby zapanowania mężczyzn nad kobiecymi - zdawać by się mogło - niewzruszonymi sercami :D Zdecydowanie polecamy :) https://www.scenastu.pl/spektakle/sluby-panienskie#!info
więcej

Transitus

03.10.2018
3 października w Zakonie Franciszkańskim rokrocznie wszystkie wspólnoty upamiętniają błogosławioną śmierć świętego Ojca Franciszka z Asyżu. Również uczniowie naszej szkoły, wraz z braćmi z wielickiego klasztoru oraz wspólnotą parafialną, po wieczornej Eucharystii uczestniczyli w nabożeństwie Transitus w kapliczce Porcjunkuli. Również tego dnia, na ręce ojca Gwardiana, swoje śluby czasowe odnowił brat Florian, posługujący w zakrystii Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Bratu życzymy Bożej miłości i zapewniamy o pamięci w modlitwie.
więcej

Ślubowanie klasy I

02.10.2018
Dziś podczas wieczornej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej nasi najmłodsi uczniowie mieli swoje ślubowanie. Od teraz są pełnoprawnymi uczniami Kolegium Serafickiego.
więcej

Pielgrzymka wspólnoty ARKA

01.10.2018
W sobotę i niedzielę (29-30 września) czterech naszych uczniów uczestniczyło w pielgrzymce "Wspólnoty Osób Chorych i Niepełnosprawnych ARKA" na Jasną Górę. Ich zadanie polegało na pomocy w poruszaniu się po częstochowskim sanktuarium i dobrym przeżyciu duchowym całego wyjazdu.
więcej

XIX Forum Młodzieży Szkół Katolickich

25.09.2018
A dziś wszyscy uczestniczyliśmy w kolejnym Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Ksiądz Węgrzyniak poruszał serca, zachęcając do wiernej miłości do Kościoła, który jest Ciałem Chrystusa. Następnie wysłuchaliśmy świadectwa nawrócenia znanego dziennikarza - Pana Rafała Patyra z TVP. Potem wspólna Adoracja i Eucharystia, a wszystko przeplatane pięknym śpiewem zespołu ze szkoły katolickiej z Oświęcimia. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Do zobaczenia za rok!
więcej

Jubileusz 60 lat Kolegium w Wieliczce w filmowym skrócie

24.09.2018
Z ramienia włodarzy naszego miasta powstał krótki filmik podsumuwujący obchody jubileuszowe. Zachęcamy do oglądania w linku poniżej: https://www.facebook.com/Wieliczka/videos/376397873165018/?hc_ref=ARQcn0saPnv_xZ_0HWymWjWVBcBiU5i-JDbV28j0ixcnsrZFbfQdYUHs6WmQrlf1fKU&__xts__[0]=68.ARBtOkPYmcQmNOkLywAPtwm3HTnRqmAXee9gvdzyZkE7RTMn1E4gxEnehl1NV_WCj63AeB5P10EisVV8b_TjoDJRhY0olVGWtpwD_-ZuJ6FYwxF-R_6Hved_XK1Mk-6sdBN_vz06LVH9uEAd3So0YRj29koFHlo7dSluJdDiQbsCP6x0W8FwaQ&__tn__=kCH-R
więcej

60 lat Kolegium Franciszkanów w Wieliczce

22.09.2018
Ach cóż to był za dzień! Jubileusz 60 lat Liceum Franciszkanów w Wieliczce dał nam niezwykłą możliwość do poznania historii naszej Szkoły. Nie była to jednak zwykła, książkowa historia. Dziś mieliśmy możliwość spotkania się z historią zapisaną w sercach nauczycieli i absolwentów Serafickiego Kolegium. Była to więc historia żywa, sentymentalna i wzruszająca niekiedy. Dziś także, podczas uroczystej Eucharystii, otrzymaliśmy nowy sztandar Szkoły - zaprojektowany przez o. Nikodema Gdyka OFM. Po Mszy udaliśmy się do nowo powstałej MEDIATEKI wielickiej, gdzie był czas na przemówienia, wspomnienia i podziękowania. Także tu, swoje rozważania na temat wychowania chrześcijańskiego w rodzinie i szkole skierował do nas Pan Profesor Jan Duda - tato Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Po oficjalnych przemówieniach, głos zabrali nasi uczniowie w sztuce opartej na wybranych tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. "Wariacje Biblijne" z naszymi wychowankami wyreżyserował pan Paweł Buszewicz. W części artystycznej wystąpił także nasz absolwent - Pan Patryk Pawluczuk, który w oryginalnym stroju zaprezentował grę na dudach. Po wspólnym obiedzie wróciliśmy w kolegiackie mury na luźne rozmowy oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy. Jeszcze raz z serca dziękujemy wszystkim przybyłym gościom :D Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na naszym profilu facebookowym oraz reportażu: https://krakow.tvp.pl/39130497/60-lat-nizszego-seminarium-duchownego-w-wieliczce
więcej

V rocznica śmierci Dawida Korneckiego

08.09.2018
V rocznica śmierci Dawida... 9 września o godz. 12.00 w Kościele Ojców Franciszkanów w Krakowie zostanie odprawiona Msza św. w piątą rocznicę śmierci ś.p. Dawida Korneckiego, zamordowanego 7 września 2013 r. na ul. Grodzkiej w Krakowie (ucznia naszego liceum w latach 2006 – 2009). "...pojawił się w naszej szkole jako niewysoki chłopiec o marzącym spojrzeniu, szeroko otwartych oczach i dziecinnych lokach wokół urodziwej twarzyczki. Usiadł w pierwszej ławce. Co ciekawe zawsze przygotowany, ze staranie prowadzonym zeszytem. Swoiste koło ratunkowe klasy, gdy na pytanie nauczyciela brakowało chętnych do odpowiedzi. Zamyślony, często nad wiek poważny. W klasie maturalnej dziecko ustępuje miejsca młodemu człowiekowi który musi poszukać odpowiedzi na pytanie o kształt dalszego życia, wybór drogi, którą będzie podążał oraz miejsce dalszego kształcenia. Dawid zamyka się w sobie, ucieka w samotność, staje się skryty, milczący. Wejdź w siebie, we wnętrzu człowieka mieszka prawda tak św. Augustyn określa trud związany ze zrozumieniem własnej osoby i odczytaniem swojego powołania. Dawid w pełni doświadcza tej sytuacji, ale wychodzi z niej zwycięsko. Zdaje maturę, bo choć trudno mu siebie określić, nie mam zaległości w nauce i zmartwionym jego sytuacja nauczycielom udowadnia że w życiu można sobie poradzić. Kończy szkolę i wchodzi na własną drogę życia, czuje się spełniony i szczęśliwy…"
więcej

Rozpoczęcie roku szkolnego

04.09.2018
3 wrzesnia br., w atmosferze radości, rozpoczęliśmy kolejny rok edukacji. Jak każdego roku cieszyliśmy się nie tylko obecnością naszych Profesorów, ale także Ojców sympatyzujących z Kolegium oraz braci Nowicjuszy. Zawierząjąc Bogu ten nowy rok szkolny, we wspólnocie, uczestniczyliśmy w Uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych - o. Jacek Koman OFM. Ojciec Prowincjał, w homilii którą do nas skierował, podkreślał wielką wartość mądrości w życiu każdego człowieka. Podobnie artykuował ks. Andrzej Gołębiowski SDB w wykładzie inaugurującym. Przesłanie pozostało jasne i czytelne: "Żyj tak, abyś miał odwagę patrzeć innym w oczy". Ufni w Bożą pomoc rozpoczynamy ten nowy rok, który jest dla nas także rokiem jubileuszowym. Boże błogosław w naszych trudach!
więcej

Program 60-lecia istnienia naszego liceum

03.09.2018
Program: 10.00   Msza św. pod przewodnictwem o. Jacka Komana Ministra Prowincjalnego w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki 11.30   część oficjalna w auli biblioteki miejskiej 11.30   Film wprowadzający o szkole            11.45   Powitanie gości  12.00   Wykład jubileuszowy prof. Jana Dudy (tato pana prezydenta Andrzeja Dudy) 12.30   Przemówienia zaproszonych Gości 13.00   Wręczenie podziękowań i pamiątkowych medali 13.30   Program artystyczny w reżyserii Pawła Buszewicza „Wariacje Biblijne” na motywach wybranych tekstów K. I. Gałczyńskiego 14.00   Obiad w bibliotece 15.00 Zwiedzanie Kolegium (wystawa zdjęć dzienniki, kroniki itp.)
więcej

Wakacje!

22.06.2018
Z radością ogłaszany przerwę wakacyjną :D
więcej

Zakończenie roku szkolnego 2017/18

22.06.2018
22 czerwca br uczniowie naszego Kolegium Serafickiego zakończyli kolejny etap swojej edukacji. Uroczystej Mszy św. na zakończenie roku szkolnego 2017/18 przewodniczył o. Prowincjał Jacek Koman OFM. W kazaniu przypomniał, że wakacje nie są wakacjami od Boga i apelował byśmy wzrastali duchowo. Niech to będzie błogosławiony czas wakacji!

Strona 1 z 25

Czytania liturgiczne


Ranking szkół katolickich


Posłuchaj reportażu o szkole


Zobacz film o naszej szkole


Kronika szkoły

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008


Śledź nas

Śledź nas na facebooku

Oglądaj nasz kanał YouTube

Wspieramy

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

Zamknij

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą… cookies m.in. do celów reklamowych i statystycznych. Mogą… stosować‡ je też współ‚pracujące z nami firmy - m.in. reklamodawcy.

W przeglą…darce internetowej, w której otwierasz nasz serwis możesz zmienić ustawienia dotyczą…ce cookies.

Korzystają…c z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczą…cych cookies wyrażasz zgodę™ na ich używanie i zapisywanie w pamię™ci urządzenia. Wię™cej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.