Kolegium św. Antoniego i bł. Krystyna w WieliczceFranciszkanie.edu.pl

Prywatne
Liceum Ogólnokształcące
Franciszkanów w Wieliczce

Aktualności

Aktualności

więcej

Obłóczyny

08.12.2018
07 grudnia kilku naszych uczniów pojechało wraz z o. Rektorem do domu nowicjatu naszej prowincji w Zakliczynie. Wzięli oni udział w uroczystych nieszporach podczas, których czterech nowicjuszy (w tym absolwent naszego Kolegium) przyjęło habit św. Franciszka. Módlmy się dla nich o upewnienie na drodze powołania i wytrwanie w powziętych postanowieniach.
więcej

Mikołaj w Kolegium

06.12.2018
O godzinie 20:30 św. Mikołaj zawitał również w nasze progi. Po różnych grach i zabawach, każdy z nas otrzymał skromny upominek. Cała społeczność szkolna otrzymała od świętego Mikołaja suszarkę do prania i żelazko parowe.
więcej

Akcja Mikołaj

05.12.2018
Akcja pod kryptonimem "Święty Mikołaj" ruszyła z kopyta! Już dziś nasz Gwiazdor miał ręce pełne... prezentów.Przgotowujemy się do jutrzejszej "godziny 0". Oczywiście promujemy Świętego Mikołaja biskupa, a nie krasnala ;) Jutro odwiedzimy okoliczne szkoły i przedszkola. Między innymi Szkołę podstawową w Podstolicach oraz przedszkole "Perełkowo" w Wieliczce.
więcej

Rekolekcje w Zakliczynie

25.11.2018
W dniach 23-25 listopada, kilkoro z nas udało się do domu nowicjatu naszej prowincji w Zakliczynie, na weekendowe rekolekcje prowadzone przez o. Mariusza Zychowicza OFM - duszpasterza referatu młodzieżowo-powołaniowego. Był to czas skupienia, modlitwy ale i radości podczas wspólnotowych rekreacji. Odwiedziliśmy też kilka ciekawych miejsc w Zakliczynie i okolicach jak na przykład założony przez o. Jana Górę OP ośrodek młodzieżowy w Jamnej, kościół parafialny i cmentarz w Zakliczynie, kościół sióstr Bernardynek, oraz pomnik postawiony w miejscu, gdzie stał dom współpatrona naszej szkoły - bł. Krystyna Gondka OFM, męczennika obozu w Dachau.
więcej

Próbne matury

20.11.2018
Od dzisiaj do piątku trwają w naszej szkole próbne egzaminy maturalne. Za naszymi maturzystami egzamin z języka polskiego, a jutro matematyka. Prośmy dla nich o światło Ducha Świętego.
więcej

Wystawa i Narodowe Czytanie

19.11.2018
Dziś w auli Jana Pawła II przy klasztorze Franciszkanów w Wieliczce, z inicjatywy naszego Kolegium odbyła się wystawa pt. "Sen o szklanych domach - sukcesy i porażki gospodarcze II rzeczypospolitej", pod kierunkiem pani Anny Sobór-Świderskiej. Wystawę można było oglądać przez cały dzień, po każdej Mszy Świętej. Wieczorem zaś zebraliśmy się na wspólne odczytanie fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, wpisując się w program Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.
więcej

Zwiedzanie kopalni soli

17.11.2018
Jeszcze dziś, w ramach naszego Dnia Skupienia, udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Trzeba przyznać, że mieszkamy po sąsiedzku, a nie każdy z nas miał okazję zobaczyć. Wędrowaliśmy trasą turystyczną, pod opieką rzeeczywiście niezwykle zaangażowanego przewodnika. Oczywiście przewidziany był czas wolny na niecodzienną podziemną kawę z ciastkiem. Cieszyliśmy się też obecnością młodszego kolegi, który przygląda się naszej szkole :) Kto wie, może szykuje sobie miejsce :D
więcej

DZIEŃ SKUPIENIA ZE ŚWIĘTYM STANISŁAWEM, BISKUPEM I MĘCZENNIKIEM

16.11.2018
Na listopadowy dzień skupienia udaliśmy się do serca archidiecezji krakowskiej, którym jest Katedra Wawelska. Rozpoczęliśmy go wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której mieliśmy możliwość spowiedzi i rozmowy z naszym ojcem duchownym. Następnie ksiądz prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry przedstawił nam historię i najważniejsze miejsca związane z tą świątynią. Nie mogliśmy nie rozpocząć zwiedzania od konfesji św. Stanisława - ołtarza ojczyzny, gdzie została nam przybliżona historia biskupa Stanisława ze Szczepanowa i jego męczeńskiej śmierci. Następnie zmierzyliśmy się z wieżą katedry, na której zawieszony jest Dzwon Zygmunta, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę miasta Krakowa. Z wyżyn zeszliśmy na niziny czyli do krypt wawelskich, w których na wyróżnienie zasługuje krypta św. Leonarda, w której Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, odprawił 2 listopada 1946 roku swoją mszę świętą prymicyjną, po otrzymanych dzień wcześniej święceniach w kaplicy pałacu arcybiskupów krakowskich. Ostatnim punktem naszego pobytu na Wawelu była Eucharystia celebrowana przy konfesji św. Stanisława. Po tym bogatym w treści, zarówno duchowe jak i historyczne, popołudniu udaliśmy się do naszego wielickiego Kolegium na wspólną kolację. Po niej w jednej z sal lekcyjnych wysłuchaliśmy konferencji w oparciu o życie św. Stanisława, której tematem wiodącym była kwestia posłuszeństwa. Podczas niej włączyliśmy się również w dyskusję czym jest posłuszeństwo, czym jest jego brak i komu, i w jakiej hierarchii powinniśmy być posłuszni.
więcej

100 lat niepodległości

12.11.2018
11 listopada w wielu miastach naszej Ojczyzny przygotowano szereg imprez patriotycznych, wpisujących się w wielkie narodowe świętowanie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym mieście program obchodów był wybitnie obfity. Mieliśmy okazję uczestniczyć w niektórych punktach programu. Szczególnym przedsięwzięciem dla nas był wieczorny koncert pt. "Odzyskali, co najlepsze. To Ojczyzna twa." w wykonaniu Wielickiej Orkiestry Kameralnej, Chóru im. Jana Pawła II w Strumianach oraz Chóru Camerata z Wieliczki.
więcej

Trzy Korony

10.11.2018
Kolejny dłuuugi weekend. Część naszych uczniów wyjechała do domów rodzinnych... Ci, którzy pozostali, nie próżnują. Dziś zdobywaliśmy pienińskie Trzy Korony. Bogota wyśniona, choć brakowało już na drzewach jesiennych barw. Niemniej łażenie wśród drzew, przecierając stopy między stertą liści jest równie przyjemne :) Obiektyw aparatu okazał się dziś dziwnie przyjazny :D Zapraszamy do galerii zdjęć na profilu naszego facebooka. https://www.facebook.com/210518198980091/photos/pcb.2151184901580068/2151180864913805/?type=3&theater
więcej

Hymn dla Niepodległej

09.11.2018
Dziś, wespół z wieloma innymi placówkami oświatowymi naszej Ojczyzny, punktualnie o godz. 11.11, odśpiewamy publicznie w naszej szkole Hymn Państwowy. Zachęcamy wszystkich do propagowania tego naszego wspólnego święta wolności!
więcej

Czuwanie powołaniowe

07.11.2018
W miniony poniedziałek uczniowie naszej szkoły brali udział w czuwaniu przy Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Czuwanie miało miejsce w domu głównym Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Krakowie. Zdjęcia na stronie: http://ofm.krakow.pl/cms/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=913&cntnt01origid=15&cntnt01pagelimit=15&cntnt01returnid=59  
więcej

Wypominki

05.11.2018
W listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o naszych bliskich zmarłych - zwłaszcza tych, którzy związani byli z naszą szkołą. Dziś wspólnie udaliśmy się na pobliski cmentarz, by powierzyć ich Bożemu Miłosierdziu. Każdego dnia natomiast, w naszej kolegiackiej kaplicy, podczas wieczornej modlitwy czytamy wypominki z ich imionami.
więcej

Porządkowanie grobów

29.10.2018
Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny zbliżają się do nas wielkimi krokami. Jak każdego roku nasi uczniowie uporządkowali teren przy grobach zmarłych, którymi od lat opiekuje się nasza Szkoła.
więcej

Targi książek

29.10.2018
W sobotę, 27 października, kilkoro z nas wybrało się na międzynarodowe targi książek w Krakowie. Na te widowisko zjawiło się ponad osiemset autorów, gdzie każdy miał pięknie udekorowane stoisko. Dodatkową atrakcją były przygotowane sale na których autorzy opowiadali swoje przygody i zachęcali nas do zakupu swoich nowych prac.
więcej

Wykład na 100-lecie Niepodległości

25.10.2018
25 października dwóch naszych uczniów wzięło udział w konferencji naukowej, organizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Jagielońskiego i miasto Kraków pod tytułem „Oblicza Niepodległej – Państwo i Społeczeństwo”. Wykłady dotyczyły przemian administracyjnych, gospodarki i społeczeństwa Polski po odzyskaniu niepodległości.
więcej

Wycieczka klasy 3

25.10.2018
W czwartek 18 października 2018 roku pojechaliśmy wspólnie z ojcem Rektorem i panem profesorem Krzysztofem Lebiestem, naszym wychowawcą, w godzinach wieczornych na wspólną wycieczkę do stolicy naszego kraju - Warszawy.             W piątek od samego rana rozpoczęliśmy naszą przygodę z tymże miastem. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy zgłębić historię tych zaledwie dwóch miesięcy podczas, których w obronie miasta jak i naszej Ojczyzny poległo tysiące Polaków. Pan przewodnik z dużą ekspresją i zafascynowaniem opowiadał nam wydarzenia tamtych dni.             Udaliśmy się następnie do klasztoru ojców Franciszkanów przy ulicy Senatorskiej. Tam po odprawionej mszy świętej i wspólnotowej kawie zwiedziliśmy kompleks klasztorny, w którym należy wyróżnić urokliwe i zabytkowe krużganki kościoła. Można by rzec, że zatrzymał się tam czas. Dzięki swojemu klimatowi są miejscem  wielu produkcji filmowych. Zwiedzanie to jednak nie wszystko, dzięki uprzejmości ojca Gwardiana zjedliśmy wraz ze wspólnotą klasztorną pyszny obiad.             Postanowiliśmy zobaczyć również naszą stolicę z innej perspektywy, więc po obiedzie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby mieć ogląd na całą panoramę Warszawy.             Powszechnie wiadomo, iż w centralnym mieście naszego kraju obraduje parlament. Udaliśmy się, więc do gmachu sejmu i senatu, aby zobaczyć jak wygląda to miejsce, w którym zapadają najważniejsze decyzje państwowe. Wprowadzeni zostaliśmy na tak zwaną,,galerię" czyli balkon na sali plenarnej posiedzeń sejmowych i tam pani przewodnik opowiedziała nam pokrótce jak funkcjonuje ta instytucja.             Dla odświeżenia umysłu po usłyszanych informacjach udaliśmy się do słynnych warszawskich Łazienek, które swój obecny wygląd zawdzięczają ostatniemu z polskich królów Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Obejrzeliśmy komnaty pałacu na wodzie. Doszliśmy do nieopodal stojącego Belwederu - rezydencji prezydenta RP, oraz usiedliśmy w zadumie przy pomniku naszego zacnego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina.             Następnego dnia, wypoczęci i pojedzeni pojechaliśmy na Żoliborz do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie posługę kapłańską pełnił błogosławiony ksiądz Jerzy Popieuszko. Uczestniczyliśmy tam w eucharystii a po niej odwiedziliśmy muzeum znajdujące się w podziemiach kościoła, po którym oprowadził nas nasz ojciec Rektor.             Trwając już w klimacie historycznym udaliśmy się do muzeum Polin. Było to miejsce gdzie mogliśmy poznać historię polskich Żydów, którzy przez ponad tysiącletnie dzieje naszego kraju zamieszkiwali naszą Ojczyznę i nie raz stawali się częścią naszego narodu. Nie można nie zauważyć dość nietypowego kształtu tegoż budynku, wejście do niego symbolizuje przejście Izraelitów przez Morze Czerwone w Starym Testamencie a gdy przez wielką ścianę wykonaną ze szkła padają promienie słoneczne to kolorystyka ścian przypomina pustynie, które są w Ziemi Świętej.             Po takiej dość obszernej dziejowej wędrówce udaliśmy się do ojców Franciszkanów, aby się nieco posilić i stamtąd ruszyliśmy na bogaty spacer, który rozpoczęliśmy przejściem przez ogród Saski dochodząc do Placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego, gdzie zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku Smoleńskim. Następnie idąc w kierunku starego miasta przeszliśmy obok Pałacu Prezydenckiego, gdzie mogliśmy być świadkami zmiany warty u wejścia. Odwiedziliśmy kościół akademicki św. Anny, gdzie znajduje się krzyż, o który toczyły się spory, gdy został postawiony przed pałacem prezydenckim po katastrofie w Smoleńsku w 2010 roku. Zobaczyliśmy kolumnę Zygmuntowską i dziedziniec zamku Królewskiego, jak również wstąpiliśmy do katedry warszawskiej, gdzie w podziemiach nawiedziliśmy groby takich osób jak abp. Glemp, Henryk Sienkiewicz czy Gabriel Narutowicz. Udaliśmy się na rynek starego miasta, gdzie zobaczyliśmy symbol Warszawy - syrenkę. Na koniec poszliśmy do Katedry Garnizonowej Wojska Polskiego, gdzie udało nam się usłyszeć piękne brzmienie znajdujących się tam organów, gdyż prawdopodobnie ktoś ćwiczył do koncertu. W podziemiach kościoła zobaczyliśmy muzeum gdzie zebrane są różne wojskowe paramenta liturgiczne.             Nadszedł ostatni dzień naszego pobytu w Warszawie i pierwszy dzień kiedy ujrzeliśmy w stolicy słońce. Po mszy świętej w kościele ojców Franciszkanów na Mokotowie, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci na nocleg udaliśmy się do gmachu Telewizji Polskiej. Mogliśmy tam zobaczyć jak wyglądają prace nad tym wszystkim co widzimy na co dzień w naszych telewizorach. Oglądaliśmy na żywo, stojąc w studio za kamerzystami, program,,Między ziemią a niebem". Odwiedziliśmy muzeum telewizji i przygotowywane na tamten wieczór studio wyborcze.             Na zaproszenie ojca Gwardiana klasztoru na Mokotowie spożyliśmy, wraz ze wspólnotą zakonną, niedzielny obiad, po którym nie bez żalu udaliśmy się w drogę powrotną do najpiękniejszego miejsca czyli donaszego wielickiego Kolegium.
więcej

Dzień Nauczyciela

17.10.2018
16 października br. społeczność naszej szkoły świętowała Dzień nauczyciela. W tym dniu, cieszyliśmy się obecnością nie tylko obecnie pracujących w murach Kolegium nauczycieli, ale także tych, którzy w tej chwili są już na emeryturze. Była to dobra okazja do podziękowań za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodego pokolenia, zwłaszcza tym spośród profesorów, którzy pracują z nami już 25 lat. Spotkanie rozpoczęliśmy występem artystycznym, przygotowanym przez uczniów. Następnie udaliśmy się na dziękczynną Eucharystię do naszego kościoła parafialnego. W końcu spotkaliśmy się na luźnych rozmowach i wspomnieniach podczas kolacji w kolegiackim refektarzu.

Strona 1 z 26

Czytania liturgiczne


Ranking szkół katolickich


Posłuchaj reportażu o szkole


Zobacz film o naszej szkole


Kronika szkoły

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008


Śledź nas

Śledź nas na facebooku

Oglądaj nasz kanał YouTube

Wspieramy

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

       Arka Wieliczka

   

   Czasopismo ESPE

 

MRPW

Zamknij

Ten serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą… cookies m.in. do celów reklamowych i statystycznych. Mogą… stosować‡ je też współ‚pracujące z nami firmy - m.in. reklamodawcy.

W przeglą…darce internetowej, w której otwierasz nasz serwis możesz zmienić ustawienia dotyczą…ce cookies.

Korzystają…c z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczą…cych cookies wyrażasz zgodę™ na ich używanie i zapisywanie w pamię™ci urządzenia. Wię™cej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.